Jednym z najważniejszych działań zmierzających do przygotowania wykwalifikowanej kadry na potrzeby przemysłu jest prowadzenie kształcenia zawodowego połączonego z kształceniem praktycznym w miejscu pracy. W tym celu niezbędna jest ścisła współpraca między placówkami kształcącymi w zawodach a pracodawcami przy organizacji praktycznej nauki zawodu np. w ramach kształcenia dualnego.

Celem konkursu jest przygotowanie rozwiązań w zakresie angażowania pracodawców w organizację praktycznej nauki zawodu. Konkurs przeznaczony jest dla: organizacji zrzeszających pracodawców i pracowników, samorządu gospodarczego i zawodowego, jednostek naukowych oraz uczelni akademickich i zawodowych. Działania zaplanowane w ramach konkursu musze się skupiać wokół określonych obszarów branżowych: obszar administracyjno-usługowy, budowlany, elektryczno-elektroniczny, artystyczny, mechaniczny, górniczo-hutniczy, rolniczo-leśny, turystyczno-gastronomiczny i medyczno-społeczny.

Główne działania do realizacji to:
I. Opracowanie kosztochłonności kształcenia w zawodach ujętych w danej branży
II. Opracowanie modelowego programu praktycznej nauki zawodu w danej branży
III. Przeprowadzenie pilotażu opracowanego modelu w roku szkolnym 2018/2019
IV. Opracowanie zasad zapewniania jakości kształcenia praktycznego realizowanego u pracodawcy
V. Opracowanie rekomendacji do zmian przepisów prawa oświatowego

Termin składania wniosków: od 31 lipca do 15 września 2017.

Konkurs organizowany jest w ramach Programu PO WER 2014-2020.
Szczegóły dotyczące konkursu znajdują się na stronie efs.men.gov.pl

Kategoria: