Jerzy Bielecki

Polski Komitet Normalizacyjny zaprasza uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych wszystkich typów do uczestnictwa w konkursie „Normalizacja i ja: Znaczenie norm w rozwoju przemysłu przyszłości". Konkurs adresowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych wszystkich typów.

Przemysł przyszłości lub czwarta rewolucja przemysłowa (Przemysł 4.0) to koncepcja, która łączy przemysł, technologię wytwarzania oraz wszechobecną cyfryzację Internetu Rzeczy (IoT). Charakteryzuje się wykorzystaniem nowoczesnych technologii informacyjnych i komunikacyjnych w przemyśle. Wyróżnia się nowatorskimi technologiami w wielu nowych dziedzinach takich jak robotyka, nanotechnologia, sztuczna inteligencja, informatyka, sieciach przesyłu bezprzewodowego (5G), Internecie Rzeczy, autonomicznych pojazdach czy wreszcie druku 3D. A wszystko to we współpracy maszyn, urządzeń i ludzi. Aby w pełni wykorzystać ten potencjał, konieczna jest współpraca w zakresie normalizacji. Normy pomagają w koordynowaniu przepływu procesów i pracy, są reakcją na dynamicznie rozwijający się rynek i jego potrzeby. Budują globalny rynek bezpiecznych, energooszczędnych, interoperacyjnych urządzeń.

Cele konkursu:

• Upowszechnianie wśród młodzieży przekonania o roli norm technicznych normalizacji w życiu codziennym;
  • Zwrócenie uwagi uczniów na różnicę w podejściu do kwestii zastosowania norm;
  • Zachęcenie nauczycieli do wprowadzenia tematyki normalizacyjnej i informacji o roli norm do zajęć lekcyjnych.

Konkurs jest realizowany od 1 lutego 2021 roku do 30 kwietnia 2021 roku.

Prace należy nadsyłać do dnia 30 kwietnia 2021 r., wyłącznie w formie elektronicznej, na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Aby wziąć udział w konkursie należy:

1. Zapoznać się z Regulaminem konkursu;
  2. Wypełnić i jak wysłać Formularz zgłoszeniowy;
  3. Pobrać i wypełnić Oświadczenie uczestnika konkursu w sprawie przekazania praw autorskich.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie konkursu.