6 kwietnia w Poznaniu odbyła się konferencja pt. „Dwa światy? Metody poszukiwania pracy i metody rekrutacji. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej”. Organizatorem spotkania było Obserwatorium Gospodarki i Rynku Pracy Aglomeracji Poznańskiej Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży. W konferencji wzięli również udział przedstawiciele sieci ReferNet Polska.

Celem konferencji była prezentacja wyników badań jakościowych (FGI) przeprowadzonych przez Obserwatorium wśród uczniów, pracodawców i instytucji rynku pracy aglomeracji poznańskiej. Łącznie w badaniu wzięło udział 60 uczestników. Tematem badań były strategie i sposoby poszukiwania pracy i pracowników z perspektywy trzech grup: uczniów, pracodawców i instytucji rynku pracy. Przedstawiono kilka postulatów wypracowanych przez poszczególne grupy uczestniczące w badaniu. Pracodawcy twierdzili, że w procesie poszukiwania pracownika bardzo ważne są takie cechy kandydata jak: lojalność, inicjatywa, kultura osobista i kompetencje społeczne. Ponadto istotne jest, by kandydat umiał uzasadnić, dlaczego aplikuje na dane stanowisko w firmie. Uczniowie zwrócili uwagę na konieczność zwiększenia liczby godzin przeznaczonych na praktyk podczas edukacji formalnej. Uznali również, że elementem ułatwiającym poszukiwania pracy jest wczesny kontakt z rynkiem pracy i doradztwo indywidualne, również przez internet. Przedstawiciele instytucji rynku pracy (w tym szkoły) uznali, iż promowanie nowych metod pracy doradcy, np. studium przypadku lub doradztwo przez internet usprawni proces poszukiwania pracy i pracowników. Za niezwykle istotną kwestię uznano także podniesienie prestiżu kształcenia zawodowego, również w środowisku dyrektorów i nauczycieli.


Więcej informacjo o badaniu znajduje się na stronie Obserwatorium i w raporcie z badania pt. „Dwa światy. Metody poszukiwania pracy a metody poszukiwania zatrudnienia. Porównanie na przykładzie aglomeracji poznańskiej”.