„Mój zawód na globalnym rynku pracy” lub „Szkoła zawodowa – lubię to!” – to dwa tematy konkursu filmowego promującego kształcenie zawodowe, zorganizowanego w ramach projektu ReferNet z okazji Europejskiego Tygodnia Umiejętności Zawodowych. Przedmiotem konkursu było nakręcenie filmu trwającego maksymalnie 3 minuty.

Zwycięzcą konkursu został Marcin Szreder z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach - autor filmu Moja zajawka. Kapituła konkursu podkreśliła, że historia bohatera jest zaprezentowana dynamicznie i z dowcipem. Warsztat autora jest wyróżniający - swobodnie i z polotem montuje obrazy.

 

Drugie miejsce zdobył film pt. Potęga informacji autorstwa Jakuba Półgęska, Karola Łaszanowskiego i Cezarego Wasia, uczniów Technikum Elektronicznego nr 3 w Warszawie. Ciekawe podejście do prezentacji zawodu, interesująca, przemyślana i dobrze ułożona historia - to główne zalety tego filmu.

 

Codzienność w szkole zawodowej to film, który otrzymał trzecią nagrodę. Autorami są uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Gnieźnie: Damian Tomaszewski, Daniel Gaszczyk, Bartosz Bugajak, Łukasz Chorbiński, Juliusz Sochacki. Oceniający zwrócili uwagę na atrakcyjny sposób przedstawienia codzienności w szkole zawodowej.

 

Wyróżnienie otrzymał film pt. Pracownik Pomocniczy Obsługi Hotelowej - wybieram mądrze, autorstwa: Emilii Bereszyńskiej, Maciej Błasika, Tadeusz Czarneckiego, Klaudii Dłużewicz, Moniki Kordzińskiej, Kamili Markwat, Weroniki Wiktor, Jakuba Sierańskiego oraz Krzysztofa Welika - uczniów kl. III Branżowej Szkoły Specjalnej I stopnia w Zespole Szkół Specjalnych nr 102 w Poznaniu. Kapituła konkursu uzasadniając wyróżnienie uznała, iż na szczególną uwagę zasługuje entuzjazm i zaangażowanie uczniów w przedstawianiu zalet swojego zawodu

 

Uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu odbyło się 28 listopada 2017 roku w Ministerstwie Edukacji Narodowej.