Zachęcamy do zapoznania się z raportem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) dotyczącym reformy kształcenia zawodowego, którą rozpoczęto w roku szkolnym 2017/2018.

Głównym celem kontroli NIK było sprawdzenie czy zmiany w szkolnictwie zawodowym zwiększyły jakość i skuteczność kształcenia zawodowego w okresie 2019-2023. Postępowania kontrolne przeprowadzono w okresie od 13 września 2023 r. do 15 stycznia 2024 r. Jednostki objęte kontrola to Ministerstwo Edukacji, Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego,  osiem szkół branżowych I stopnia, osiem szkół branżowych II stopnia oraz osiem techników.

Główne nieprawidłowości wykazane podczas kontroli przedstawiamy poniżej:

• Pomimo posiadania danych i analiz, Minister Edukacji nie dokonał ewaluacji kształcenia zawodowego po reformie.
  • W ramach budowy sieci ogólnokrajowych branżowych centrów umiejętności (BCU) nie przygotowano założeń utworzenia ani analiz dotyczących lokalizacji sieci 120 ogólnokrajowych BCU w kontekście potrzeb regionalnych w zakresie wsparcia dla różnych branż.
  • NIK zauważyła ryzyko powielania przez BCU zadań statutowych innych jednostek funkcjonujących w systemie oświaty.
  • Wystąpiły liczne nieprawidłowości w organizacji praktycznej nauki zawodu, m.in. w umowach z pracodawcami brakowało: programu nauczania zawodu, określenia formy nadzoru pedagogicznego czy zapewnienia odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej. Dodatkowo skontrolowane szkoły nie w każdym przypadku zapewniały uczniom ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków.

W raporcie NIK wykorzystano wyniki badań i projektów realizowanych przez Instytut Badań Edukacyjnych.

Raport jest dostępny na stronach NIK.