W połowie września br. Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprezentowało projekt podstawy programowej przygotowany przy współpracy ekspertów IBE.

Edukacja obywatelska to nowy przedmiot, który od roku szkolnego 2025/2026 będzie nauczany  w szkołach ponadpodstawowych (w liceach i technikach dwie godziny w klasie II i jedna godzina w klasie III oraz w szkołach branżowych I stopnia - 1 godzina w klasie II i III). Przedmiot będzie składać się z trzech obowiązkowych elementów: wiedzy i umiejętności, prawdziwych działań obywatelskich oraz projektu edukacyjnego. Do nauczania edukacji obywatelskiej będą mieli uprawnienia nauczyciele, którzy uczą wiedzy o społeczeństwie, historii, historii i teraźniejszości.

Projekt zostanie skierowany do konsultacji publicznych i opiniowania w I połowie października 2024 r.

Projekt podstawy programowej przedmiotu edukacja obywatelska dla szkół zawodowych wraz z prezentacją dot. koncepcji przedmiotu dostępny jest na stronie IBE.

Relacja z prezentacji dokumentu jest dostępna na stronie MEN.

O wysłuchaniu publicznym dot. przedmiotu edukacja obywatelska pisaliśmy już na stronie ReferNet.