Jerzy Bielecki

Opublikowana została nowa edycja "Kompendium: Kształcenie i szkolenie zawodowe a zielona transformacja".

Edycja na rok 2024 to kontynuacja publikacji z 2023 roku, która przedstawia interesujące inicjatywy w dziedzinie kształcenia zawodowego w Europie, ze szczególnym naciskiem na transformację ekologiczną. Nowe wydanie nie tylko rozwija wątki z poprzedniego roku, ale również identyfikuje świeże przykłady inspirujących działań, zaproponowane przez członków Grupy Roboczej ds. kształcenia zawodowego i zielonej transformacji.

Kompendium prezentuje praktyki zgodne z zasadami doskonałości zawodowej, które obejmują podejście skoncentrowane na uczniu, współpracę z szerokim gronem interesariuszy oraz integrację badań, innowacji i biznesu, co zwiększa atrakcyjność tego rodzaju edukacji.

Publikacja obejmuje 63 przykłady działań z 22 europejskich krajów, które zostały pogrupowane w cztery kategorie:

• Uczenie się, nauczanie i szkolenie
  • Ekologizacja kształcenia zawodowego w kontekście pracy
  • Promowanie synergii
  • Łączenie sił na rzecz doskonałości w kształceniu zawodowym

Wśród przedstawionych przykładów znalazł się również polski projekt "Porozumienie branżowe na rzecz kształcenia i szkolenia zawodowego", który promuje zaangażowanie branż w rozwój edukacji zawodowej i nauki poprzez pracę. Projekt ten obejmuje przegląd i aktualizację podstaw programowych, uwzględniając rosnące zapotrzebowanie na "zielone" umiejętności, związane z transformacją ekologiczną.

Kompendium 2024 jest dostępne w języku angielskim na stronie Urzędu Publikacji UE, gdzie można również znaleźć edycję z 2023 roku.

Zachęcamy do pobierania i lektury!