Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie między innymi zmian dotyczących przeprowadzania egzaminów zewnętrznych: egzaminu maturalnego oraz egzaminu zawodowego.

Proponowane przez Ministerstwo zmiany obejmują:

W zakresie egzaminu ósmoklasisty i egzaminu maturalnego:

• Przedłużenie na dwa kolejne lata szkolne tj. 2024/2025 i 2025/2026 odstąpienia od warunku uzyskania 30% punktów możliwych do uzyskania z jednego wybranego przedmiotu dodatkowego na egzaminie maturalnym. W wyniku tej zmiany konieczne będzie dostosowanie obowiązujących przepisów przejściowych dotyczących egzaminu maturalnego.
  • Wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu egzaminów zewnętrznych, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
  • Dookreślenie przepisu dotyczącego przystępowania przez absolwentów oddziałów dwujęzycznych do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego (z tego języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym, którego uczyli się w szkole lub oddziale dwujęzycznym).
  • Możliwość wniesienia na salę egzaminacyjną urządzenia telekomunikacyjnego wyposażonego w aplikację monitorującą stan zdrowia zdającego.
  • Opisanie systemów informatycznych wspomagających przeprowadzanie egzaminów zewnętrznych.
  • Ustalenie maksymalnego limitu wydatków z budżetu państwa przeznaczonych na zadania związane z przeprowadzaniem egzaminu ósmoklasisty, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, egzaminu zawodowego oraz egzaminów eksternistycznych, na lata 2025–2034.

W zakresie egzaminu zawodowego:

• Podobnie jak w przypadku egzaminu ośmioklasisty i egzaminu maturalnego - wprowadzenie funkcji egzaminatora-weryfikatora (egzaminatora drugiego sprawdzania) i operatora pracowni informatycznej, jako osób biorących udział w przeprowadzaniu zarówno egzaminu zawodowego jak również egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, w celu zapewnienia wysokiej jakości sprawdzania i oceniania prac egzaminacyjnych.
  • Wprowadzenie możliwości przeprowadzenia egzaminów zawodowych z wykorzystaniem elektronicznego systemu przeprowadzania egzaminów zawodowych także w części praktycznej egzaminu zawodowego.
  • Wprowadzenie możliwości sprawdzania prac egzaminacyjnych w części praktycznej egzaminu zawodowego z wykorzystaniem narzędzi elektronicznych.
  • Skrócenie terminu, w którym zdający lub jego rodzice mogą dokonać wglądu do zadań i udzielonych odpowiedzi – w przypadku części pisemnej egzaminu zawodowego oraz karty oceny – w przypadku części praktycznej egzaminu zawodowego z 6 miesięcy do 3 miesięcy.

Pozostałe zmiany dotyczą także:

• programów nauczania, podręczników i eksperymentów pedagogicznych
  • Systemu Informacji Oświatowej
  • uzyskiwania dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe lub dyplomu zawodowego w zawodach nauczanych na poziomie technika przez osoby, które posiadają różne dokumenty potwierdzające kwalifikacje
  • uzupełnienia zakresu danych, które powinny być uwzględnione w obwieszczeniu ministra edukacji o ogólnopolskiej sieci branżowych centrów umiejętności
  • uproszczenia procedury wprowadzania zmian do podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych
  • dofinansowania pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników
  • stworzenia systemu informatycznego wspierającego udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej

Propozycje i uwagi do projektu można wysyłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Konsultacje publiczne projektu zakończą się 26 sierpnia br.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw jest dostępny na stronie Rządowego Centrum Legislacji