Eurofound opublikował wyniki czwartej już edycji flagowego Europejskiego badania przedsiębiorstw (ECS) prowadzonego wspólnie z Cedefop od 2004 roku.
Celem ECS jest zebranie w przedsiębiorstwach informacji na temat stosowanych w miejscu pracy praktyk dotyczących organizacji pracy, zarządzania zasobami ludzkimi, pełnego wykorzystania umiejętności pracowników i stosowanych w tym celu strategii, cyfryzacji, bezpośredniego udziału pracowników w podejmowaniu decyzji w miejscu pracy i dialogu społecznego. Zebrane dane pozwalają zidentyfikować takie podejścia i działania stosowane w przedsiębiorstwach, które szczególnie przyczyniają się do jak najpełniejszego wykorzystania potencjału pracowników, wspierając ich w dzieleniu się wiedzą ze współpracownikami i kierownictwem firmy. Tego typu praktyki są kluczowe dla określenia obszarów dalszego rozwoju pracowników i przedsiębiorstwa jako całości.
W badaniu zebrano informacje od ok 22 tys. menedżerów ds. zasobów ludzkich i ok 3 tys. przedstawicieli pracowników w 27 państwach członkowskich UE i Wielkiej Brytanii. ECS 2019 jest pierwszym ogólnoeuropejskim badaniem przedsiębiorstw, w którym zastosowano metodologię push-to-web, w ramach której z zakładami kontaktowano się telefonicznie w celu zidentyfikowania respondentów, którzy zostali następnie poproszeni o wypełnienie kwestionariusza online.
Badanie pokazało, które ze stosowanych przez przedsiębiorstwa praktyk przekładają się zarówno na zadowolenie pracowników z wykonywanej pracy, jak i dobre wyniki przedsiębiorstwa. Są to podmioty, które charakteryzują się m.in.:
- wysokim poziomem autonomii pracowników,
- posiadaniem zrównoważonej strategii motywacyjnej pracowników,
- obszerną strategią w zakresie szkoleń i rozwoju pracowników,
- wysokim poziomem bezpośredniego zaangażowania pracowników w podejmowanie w przedsiębiorstwie decyzje, a także
- dużym wsparciem menedżerów we wdrażaniu ww. tych praktyk.
Raport z badania dostępny jest na stronie Eurofund.
Krótki film o badaniu znajduje się na stronie Cedefop.