Komisja Europejska przyjęła pierwszy roczny program prac programu Erasmus+ na lata 2021-2027
Dzięki budżetowi w wysokości ponad 28 mld euro w ramach Programu będzie można sfinansować mobilność edukacyjną i projekty współpracy transgranicznej dla 10 mln Europejczyków. Program będzie wspierał nie tylko przedsięwzięcia związane z włączeniem społecznym oraz przemianami ekologicznymi i cyfrowymi, ale również działania na rzecz stabilności systemów kształcenia i szkolenia w obliczu pandemii.
Zasadniczym celem Programu jest wsparcie rozwoju edukacyjnego, zawodowego i osobistego ludzi w Europie i poza nią poprzez uczenie się przez całe życie. Tym samym Program będzie przyczyniał się do zrównoważonego rozwoju, wysokiej jakości miejsc pracy i spójności społecznej, wspierania innowacyjności oraz wzmacniania tożsamości europejskiej i aktywnego obywatelstwa.
Trzy nadrzędne priorytety Programu to:
- Włączający Erasmus +
- Zielony Erasmus +
- Cyfrowy Erasmus +
Poza priorytetami nadrzędnymi, Program definiuje priorytety specyficzne dla obszarów, które będą odzwierciedlone w działaniach promowanych przez Program w 2021 roku. W obszarze kształcenia zawodowego i szkolenia (VET) Program będzie wspierał między innymi działania przyczyniające się do poniższych celów:
- Adaptacyjne kształcenie i szkolenie zawodowe, które dostosowuje się do potrzeb rynku pracy
- Elastyczne kształcenie zawodowe i szkolenie, które daje szanse dalszego rozwoju
- Kształcenie i szkolenie zawodowe wspierające innowacyjność i rozwój oraz przygotowujące transformację cyfrową i zieloną ekonomię
- Kształcenie i szkolenie zawodowe jako atrakcyjny wybór oparty na nowoczesnej i cyfrowej ofercie szkoleń/umiejętności
- Kształcenie i szkolenie zawodowe promujące równe szanse
- Kształcenie i szkolenie zawodowe opierające się na kulturze zapewnienia jakości
W 2021 Program będzie również przyczyniał się do procesu odbudowy Unii Europejskiej po pandemii COVID-19 poprzez inwestowanie w mobilność i współpracę w obszarze edukacji i szkoleń oraz wspieranie rozwoju umiejętności i kompetencji niezbędnych w procesie odbudowy. Ta odpowiedź programu Erasmus+ na wyzwania pandemii będzie skierowana na ograniczanie społeczno-ekonomicznych i edukacyjnych konsekwencji COVID-19 jednocześnie wzmacniając solidarność między ludźmi poprzez następujące elementy:
- Edukacja i szkolenia cyfrowe
- Rozwój umiejętności i kompetencji
- Włączenie i solidarność
- Wspieranie innowacji
- Angażowanie młodzieży w proces odbudowy
Zapraszamy do zapoznania się z komunikatem prasowym Komisji Europejskiej oraz samym programem prac Erasmus+ na 2021 rok.
https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/pl/IP_21_1326